Ugrás a fő tartalomra

Jásdi István: Mi maradunk! - Ajánló

Amikor megjelent a könyv a Jaffa Kiadó gondozásában, nagyon örültem neki, mert a hiteles, igaz családtörténetek elég ritkaságszámba mennek manapság. El is kezdtem kutakodni kicsit, és találtam a szőlész-borász írótól egy könyvet - a Szerenád a szőlőben-t, ami végül is ennek a könyvnek a folytatása, az ő, saját története. A Mi maradunk! pedig a családja, felmenői története, melyet ő gyűjtött össze feljegyzésekből, elmondások alapján és a történelem fennmaradt anyagaiból - de az élet írta.
Aki azt gondolja, hogy ez egy idilli, sütemény illatú nosztalgikus emlékezés, az csalódni fog. Ez a könyv egy száraz tényekkel, erős, nyers véleménnyel, igazságokkal és némi keserédes nosztalgiával kevert regény.
Nekem nagyon tetszett, ezt előre szeretném leszögezni, de a véleményem sokrétű - ez senkit se befolyásoljon, mert minden vélemény szubjektív.

Sok családtörténetet olvastam már, legtöbbször írók tollából. Ezt azért fontos megjegyeznem, mert Jásdi István amellett, hogy kiemelkedő szőlész és borász, jól forgatja a tollat, de számomra mégis csak hiányzik az a süteményillatú nosztalgia, ami átszövi a hasonló regényeket. Persze ez nem baj, hiszen a könyvet egy hét alatt kiolvastam és néha-néha nem tudtam letenni! A történelmet, az igazságot mindenki úgy adja tovább, úgy mondja el, ahogyan saját maga látja.

A könyv az Osztrák-Magyar Monarchia végén, a Csallóközből indul és a 2000-es években ér véget Csopakon - ahonnan Jásdi első könyve, a Szerenád a szőlőben indul.

A történet sokszor ugrál a történelem idővonalán és nagyon sok családtag szóba kerül, így ezek miatt nagyon-nagy koncentrációra van szükség, hogy ne veszítsük el a fonalat. Így ez egy picit nehezít a megértésben. (Éppen ezért, aki esetleg elolvassa ezt az ajánlót, kap tőlem egy kis segítséget egy - ugyan nem teljes - de érthető, átlátható családfát.)

A dédszülőket, a nagyszülőket, a nagynéniket-nagybácsikat, testvéreket, a szülőket és végül magát a szerzőt ismerhetjük meg. Az origó a budapesti XI. kerület Ibrahim utca 13. és 17.-es házszámai, ahol, mintegy sorozatban, a főszereplők különös forgásban fordulnak meg, mennek el, vagy térnek vissza.

A könyv egyik nagy főszereplője, Jásdi István nagyapjának bátyja, Vitéz Jány (Hautzinger) Gusztáv, aki az első és második világháborúban is magas ranggal harcolt. A könyv főképpen neki, róla (is) szól. Jásdi szeretné tisztázni a fekete foltot, a jövő-menő izmusok által meghurcolt rokonát, aki rangján és meggyőződésén alul lett kivégezve, igazságtalanul.
És mennyi igazságtalanság, jogtalanság, emberi gerinctelenség és butaság övezi a regény folyását, amely a család életét nagyban befolyásolta... A rövid, de annál töményebb XX. század azt gondolom, mindannyiunk felmenőit, családját megtépázta vagy így, vagy úgy. Hányszor hallgattuk végig dédszüleink, nagyszüleink beszélgetéseit a régmúltról.
Névváltoztatások, menekülések, éhínség, vér, harcok, betegségek, új életek, túlélés, félelem, bátorság. És valóban - Jásdi Istvánnak és felmenőinek is rutinjuk van a túlélésben, ahogyan a borítón is olvashatjuk.

Talán az ő családjuk úgy tudott túlélni, hogy mindig is fontos volt a tanulás, az előremenetel, a szorgalom, a nyelvek ismerete. Ezt viszi tovább az író is, hiszen ő is kapta, és az ő édesapja, a nagyapja de még a dédapja is örökölte. Talán ez lehet az ő történetük, az ő családjuk titkos kulcsa.

Ajánlom ezt a könyvet azon olvasók számára, akik nem rettennek el a történelem tényeitől, a néhol már-már világháborús filmjelenetektől, és a szerteágazó családfától.
Azt bizton állíthatom, hogy unatkozni senki sem fog, egy igazi történelmi hullámvasútra válthat jegyet, aki kezébe veszi ezt a családregényt.

Ami még külön tetszett, hogy csodaszép borítót kapott a könyv, és jó minőségű papírra lett nyomtatva, szép keményfedeles kötéssel.

Jó olvasást! :)

Cím: Mi maradunk!
Szerző: Jásdi István
Kiadó: Jaffa Kiadó
Kiadás éve: 2018
Oldalszám: 326







Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sándor Anikó: Camino trilógia - Ajánló

Pár évvel ezelőtt, amikor még nem voltam se feleség, se barátnő, szerettem volna pár kérdésre megtalálni a választ, keresni önmagam, így el kezdtem készülni a magyar Caminóra, a Szent Jakab zarándokútra. Vezetéssel, kis csapattal és önállóan is végig járható, Budapestről a 0. km kőtől indul és Lébényben ér véget, 11 szakaszra bontva 226 km hosszú, az út a zarándokút jelképével, a sárga fésűkagylóval van felfestve és a séta során sok zarándokhely fogadja a betérőket. A zarándoklathoz ki lehet váltani egy útlevelet, melybe minden szakasz teljesítéséről a meghatározott zarándokhely pecsétet ad, így amikor a lébényi templomba megérkezik a vándor, ott bemutatva kap egy oklevelet. Ez a magyarországi út tovább megy Wolfstahl-ba és végül becsatlakozik a nagy El Camino útba, melynek végcélja Santiago de Compostela. Végül hirtelen megfordult velem a világ, nem mentem el az útra, de azóta is bakancslistán van és remélem egyszer majd eljutok. A férjem is tisztában van ezzel, így első, együtt t

Dragomán György: Máglya - ajánló

Dragomán György az egyik szívem csücske író, ráadásul kortárs, amit azért tartok fontosnak megemlíteni, mert velem történt már, hogy kortárs írótól számomra elvont, feldolgozhatatlan könyvet olvastam (egy darabig, amíg le nem tettem), persze kivételek mindig vannak. :) Egy vicces facebook játék alkalmával bukkantam rá az oldalára -  itt tudod lecsekkolni  - és végigböngészve bejegyzéseit nagyon megtetszettek írásai. Sokszor szemezget műveiből, mintegy ízelítőként, és milyen jól teszi, mert enélkül talán nem is olvastam volna a könyveit, amik egytől-egyig szenzációsak. (A Pusztítás könyvét idénre tartogatom.) Nagyon egyedi - most már írhatom azt, hogy - rá jellemző írás-, látásmódja van. Kedvenc regényem tőle a Máglya, ami nemhogy tőle a kedvencem, hanem az egyik eddig olvasott favoritom is. Három regénye: a Máglya, A fehér király és a Pusztítás könyve egy úgynevezett trilógia, amelyek nem kötődnek egymáshoz, 3 különálló mű, közös bennük, hogy a (román) kommunista diktatúrában játs

Gerlóczy Márton: Mikecs Anna: Altató - ajánló

Izgatottan, meglepődve kaptam fel a fejem, mikor azt olvastam, hogy Gerlóczy Márton nak új regénye jelenik meg. Olvastam tőle több könyvet is. Humoros, laza, egyenes, néhol nyers és cinikus írói stílusa merően megkülönbözteti őt a mai kortárs írók közül. De ezzel a művével teljesen más, új oldaláról ismertem meg. Benne van, ami „a Gerlóczy” és van benne még valami klasszikus, időtálló is, amivel igazán belopta magát a szívembe. Magával ragadó, csodás történet ez a családregény, mely az író családjáról, felmenőiről szól. A történetet Mikecs Anna meséli, az író nagymamájának – Jékely Mártának – első házasságából született lánya, aki 3,5 éves korában, vérhas következtében meghal. A központi alak Márta, akinek egész életén át kalauzol minket a regény, de ahhoz, hogy megértsük életútját, döntéseit azaz sorsát, vissza kell mennünk egészen Gerlóczy üknagymamájához (Terézia), dédnagymamájához (Ida), érintve Mártát és végül édesanyjához, Zsófiához. Ezen a szép ívű női ágon keresztül kapunk