Ugrás a fő tartalomra

Jásdi István: Szerenád a szőlőben - Ajánló

A Jaffa Könykiadó oldalán új könyvet hirdetett - egy családregényt, melyet Jásdi István borász írt. Rögtön elolvastam a rövid ajánlót, és azonnal szerettem volna belőle egyet, felírtam a listámra. Végül másnap szembejött velem a hír, hogy könyvbemutatóval egybekötött dedikálás lesz a XXV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, így a könyv beszerzését így terveztem el. A pincészetet ismerem, így rákerestem a szerzőre és lám, feldobta első könyvét, a Szerenád a szőlőben-t. Gyorsan be is szereztem, mert a könyves eseményig mindenképpen el szerettem volna olvasni.

És sikerült is. :) Imádom a Balatont, a finom borokat - sok emlék fűz ehhez a vidékhez. Ahogyan idősödöm, úgy tértem át a sík déli partról a hegyes-dombos északira, a 20-as éveim olcsó, pancsolt vörösboráról a minőségi rozé, és fehérborokra. Remélem öregségünkre majd nekünk is lesz egy apró nyaralónk a domboldalban, és órákig bámulhatjuk majd a csodás vizet egy öreg diófa árnyékában.

Szerintem ennél a könyvnél fontos, hogy az embernek legyenek emlékei, kapcsolódási pontjai a Balatonnal, mert annál élvezetesebb a történet olvasása. Így kb. pár napomba telt felfalni a könyvet. :)

A Jásdi házaspár 1998-ban vásárolta a régi présházat és pincét, pedig eszük ágában sem volt. Életük teljesen átformálódik - az addig megszokott budapesti kerékvágásból csopaki borászok lesznek.
A történet négy részből áll, akár a négy évszak és a bor létrejöttének idővonalára fűződik fel. Minden fejezetcím ebből a folyamatból ölel fel egy szakaszt és mutat be, a cím felett apró képpel - és milyen jó ötlet - hiszen nem mindenki jártas a szőlő- és bortermesztésben.

Az eljárások és feladatok leírásait a pincészet múltjának történetei színesítik. Az egyik percben még a szaletli alatt ülünk, a másikban pedig már az 1800-as évek Csopakján találjuk magunkat. 179 oldalon át utazhatunk az időben mintegy 150 évet a történelem viharán keresztül.
A naplófeljegyzés szerű monológnak megvan a saját atmoszférája, csodás világa. És milyen jó, hogy ez a könyv megszületett - szeretem azokat, akik megtalálják az értéket a világban - akár egy romos, szebb napokat megélt présházban és nem restek keresni, kutatni a gyökereit, aminek most már ők is alakítói lesznek az utókor számára. És szeretem a titokzatos címeket, melyek jelentésére a könyv egy eldugott mondatában lelhetünk rá.

A könyv utolsó fejezete a dédmama feltűnésével (szerintem) megágyaz az új könyvnek, a Mi maradunk-nak, amit már iszonyatosan el szeretnék olvasni.

Ajánlom ezt a könyvet azon olvasók számára, akiknek szívük egy része a Balatonért dobog.

Jó olvasást!

Cím: Szerenád a szőlőben
Kiadó: Jásdi Pince Kft.
Oldalszám: 179
Kiadás éve: 2010

Jásdi Istvánról itt olvashattok többet: ITT











Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sándor Anikó: Camino trilógia - Ajánló

Pár évvel ezelőtt, amikor még nem voltam se feleség, se barátnő, szerettem volna pár kérdésre megtalálni a választ, keresni önmagam, így el kezdtem készülni a magyar Caminóra, a Szent Jakab zarándokútra. Vezetéssel, kis csapattal és önállóan is végig járható, Budapestről a 0. km kőtől indul és Lébényben ér véget, 11 szakaszra bontva 226 km hosszú, az út a zarándokút jelképével, a sárga fésűkagylóval van felfestve és a séta során sok zarándokhely fogadja a betérőket. A zarándoklathoz ki lehet váltani egy útlevelet, melybe minden szakasz teljesítéséről a meghatározott zarándokhely pecsétet ad, így amikor a lébényi templomba megérkezik a vándor, ott bemutatva kap egy oklevelet. Ez a magyarországi út tovább megy Wolfstahl-ba és végül becsatlakozik a nagy El Camino útba, melynek végcélja Santiago de Compostela. Végül hirtelen megfordult velem a világ, nem mentem el az útra, de azóta is bakancslistán van és remélem egyszer majd eljutok. A férjem is tisztában van ezzel, így első, együtt t

Dragomán György: Máglya - ajánló

Dragomán György az egyik szívem csücske író, ráadásul kortárs, amit azért tartok fontosnak megemlíteni, mert velem történt már, hogy kortárs írótól számomra elvont, feldolgozhatatlan könyvet olvastam (egy darabig, amíg le nem tettem), persze kivételek mindig vannak. :) Egy vicces facebook játék alkalmával bukkantam rá az oldalára -  itt tudod lecsekkolni  - és végigböngészve bejegyzéseit nagyon megtetszettek írásai. Sokszor szemezget műveiből, mintegy ízelítőként, és milyen jól teszi, mert enélkül talán nem is olvastam volna a könyveit, amik egytől-egyig szenzációsak. (A Pusztítás könyvét idénre tartogatom.) Nagyon egyedi - most már írhatom azt, hogy - rá jellemző írás-, látásmódja van. Kedvenc regényem tőle a Máglya, ami nemhogy tőle a kedvencem, hanem az egyik eddig olvasott favoritom is. Három regénye: a Máglya, A fehér király és a Pusztítás könyve egy úgynevezett trilógia, amelyek nem kötődnek egymáshoz, 3 különálló mű, közös bennük, hogy a (román) kommunista diktatúrában játs

Babák, kisgyermekek, dalok, énekek, mondókák

Most, hogy nemsokára édesanya leszek, próbálok minél több információt összeszedni a témáról – ami eléggé lehetetlen vállalkozásnak tűnik ebben a hatalmas, zajos információs térben. Szerencsére nagyon sok mindent tanultam a 0-3 éves korosztályról az egyetemen, de ahogyan közeledik az időpont, hogy végre kezemben tarthassam a saját gyermekem, mégis egyre távolabb érzem ezt a tudást. A fennmaradó időben próbálom a legfontosabb morzsákat kigyűjteni, így újra kézbe vettem az egyetemi tankönyveimet. A legfontosabb a gondozáson kívül, hogy meséljünk a gyerekeknek, nekik ez alapvető szükséglet – mint nekünk a levegővétel. De amíg nagyon picik, addig jóformán énekelni, mondókázni tudunk nekik, így ezeket az énekkönyveket kerestem elő. Ajánlom egyébként nem csak iskolába járó anyukáknak, hanem otthoni felhasználásra is, hiszen a bölcsődében is ebből énekelnek a kisgyermeknevelők az apróknak. (Ha valaki érzi magában az erőt, furulyázni is el tudja ezeket a dalokat – mondjuk egy éves kortó