Ugrás a fő tartalomra

Jásdi István: Szerenád a szőlőben - Ajánló

A Jaffa Könykiadó oldalán új könyvet hirdetett - egy családregényt, melyet Jásdi István borász írt. Rögtön elolvastam a rövid ajánlót, és azonnal szerettem volna belőle egyet, felírtam a listámra. Végül másnap szembejött velem a hír, hogy könyvbemutatóval egybekötött dedikálás lesz a XXV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, így a könyv beszerzését így terveztem el. A pincészetet ismerem, így rákerestem a szerzőre és lám, feldobta első könyvét, a Szerenád a szőlőben-t. Gyorsan be is szereztem, mert a könyves eseményig mindenképpen el szerettem volna olvasni.

És sikerült is. :) Imádom a Balatont, a finom borokat - sok emlék fűz ehhez a vidékhez. Ahogyan idősödöm, úgy tértem át a sík déli partról a hegyes-dombos északira, a 20-as éveim olcsó, pancsolt vörösboráról a minőségi rozé, és fehérborokra. Remélem öregségünkre majd nekünk is lesz egy apró nyaralónk a domboldalban, és órákig bámulhatjuk majd a csodás vizet egy öreg diófa árnyékában.

Szerintem ennél a könyvnél fontos, hogy az embernek legyenek emlékei, kapcsolódási pontjai a Balatonnal, mert annál élvezetesebb a történet olvasása. Így kb. pár napomba telt felfalni a könyvet. :)

A Jásdi házaspár 1998-ban vásárolta a régi présházat és pincét, pedig eszük ágában sem volt. Életük teljesen átformálódik - az addig megszokott budapesti kerékvágásból csopaki borászok lesznek.
A történet négy részből áll, akár a négy évszak és a bor létrejöttének idővonalára fűződik fel. Minden fejezetcím ebből a folyamatból ölel fel egy szakaszt és mutat be, a cím felett apró képpel - és milyen jó ötlet - hiszen nem mindenki jártas a szőlő- és bortermesztésben.

Az eljárások és feladatok leírásait a pincészet múltjának történetei színesítik. Az egyik percben még a szaletli alatt ülünk, a másikban pedig már az 1800-as évek Csopakján találjuk magunkat. 179 oldalon át utazhatunk az időben mintegy 150 évet a történelem viharán keresztül.
A naplófeljegyzés szerű monológnak megvan a saját atmoszférája, csodás világa. És milyen jó, hogy ez a könyv megszületett - szeretem azokat, akik megtalálják az értéket a világban - akár egy romos, szebb napokat megélt présházban és nem restek keresni, kutatni a gyökereit, aminek most már ők is alakítói lesznek az utókor számára. És szeretem a titokzatos címeket, melyek jelentésére a könyv egy eldugott mondatában lelhetünk rá.

A könyv utolsó fejezete a dédmama feltűnésével (szerintem) megágyaz az új könyvnek, a Mi maradunk-nak, amit már iszonyatosan el szeretnék olvasni.

Ajánlom ezt a könyvet azon olvasók számára, akiknek szívük egy része a Balatonért dobog.

Jó olvasást!

Cím: Szerenád a szőlőben
Kiadó: Jásdi Pince Kft.
Oldalszám: 179
Kiadás éve: 2010

Jásdi Istvánról itt olvashattok többet: ITT











Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Babák, kisgyermekek, dalok, énekek, mondókák

Most, hogy nemsokára édesanya leszek, próbálok minél több információt összeszedni a témáról – ami eléggé lehetetlen vállalkozásnak tűnik ebben a hatalmas, zajos információs térben. Szerencsére nagyon sok mindent tanultam a 0-3 éves korosztályról az egyetemen, de ahogyan közeledik az időpont, hogy végre kezemben tarthassam a saját gyermekem, mégis egyre távolabb érzem ezt a tudást. A fennmaradó időben próbálom a legfontosabb morzsákat kigyűjteni, így újra kézbe vettem az egyetemi tankönyveimet. A legfontosabb a gondozáson kívül, hogy meséljünk a gyerekeknek, nekik ez alapvető szükséglet – mint nekünk a levegővétel. De amíg nagyon picik, addig jóformán énekelni, mondókázni tudunk nekik, így ezeket az énekkönyveket kerestem elő. Ajánlom egyébként nem csak iskolába járó anyukáknak, hanem otthoni felhasználásra is, hiszen a bölcsődében is ebből énekelnek a kisgyermeknevelők az apróknak. (Ha valaki érzi magában az erőt, furulyázni is el tudja ezeket a dalokat – mondjuk egy éves kortó...

Sándor Anikó: Camino trilógia - Ajánló

Pár évvel ezelőtt, amikor még nem voltam se feleség, se barátnő, szerettem volna pár kérdésre megtalálni a választ, keresni önmagam, így el kezdtem készülni a magyar Caminóra, a Szent Jakab zarándokútra. Vezetéssel, kis csapattal és önállóan is végig járható, Budapestről a 0. km kőtől indul és Lébényben ér véget, 11 szakaszra bontva 226 km hosszú, az út a zarándokút jelképével, a sárga fésűkagylóval van felfestve és a séta során sok zarándokhely fogadja a betérőket. A zarándoklathoz ki lehet váltani egy útlevelet, melybe minden szakasz teljesítéséről a meghatározott zarándokhely pecsétet ad, így amikor a lébényi templomba megérkezik a vándor, ott bemutatva kap egy oklevelet. Ez a magyarországi út tovább megy Wolfstahl-ba és végül becsatlakozik a nagy El Camino útba, melynek végcélja Santiago de Compostela. Végül hirtelen megfordult velem a világ, nem mentem el az útra, de azóta is bakancslistán van és remélem egyszer majd eljutok. A férjem is tisztában van ezzel, így első, együtt t...

Üdvözlet

Kisiskolás koromban utáltam olvasni. Nem kötött le, unalmasnak tartottam, el sem tudtam képzelni mi lehet ebben annyira fantasztikus, amit a szüleim próbáltak elmondani róla. Pedig ők még ma is - és akkor is sokat olvastak, de mindhiába. Végül nagy nehezen, de megtört az unszimpátia és 16 éves koromban szerettem meg igazán a könyveket. Azóta rengeteget elolvastam. Kötelezőt, jót, rosszat - egy nap alatt, egy hét alatt vagy több év alatt - metrón, buszon, tengerparton, az ágyban. Az utóbbi három évben a tanulásra kellett fektetnem a hangsúlyt, tankönyveket, jegyzeteket forgattam - amik hasznosak és érdekes voltak ugyan - de mégiscsak hiányzott az igazi olvasás szeretete. 2017-ben részt vettem a Nagy könyv kihívásban, és év végére sikerült 11 könyvet kiolvasnom. Remélem idén ez a szám sokkal több lesz. Most végre visszakaptam a szabadidőm és élvezhetem a sok-sok regényt, novellát, történetet ami szembe jön velem és végre megválogathatom az ízlésemnek megfelelő darabokat. Ezen az ú...