Ugrás a fő tartalomra

Gogol: Az orr/ A köpönyeg - Ajánló

Ha még messze a tavasz, és még mindig hamar sötétedik, a kedvünk pedig nem túl vidám - nincs is jobb elfoglaltság, mint az olvasás.
Az év eleje nehéz és sötét, én ilyenkor mindig orosz irodalmat olvasok, valahogyan ez illik a kedvemhez, az időjáráshoz.

Most két rövidebb, de annál fontosabb, igazi irodalmi gyöngyszemet ajánlanék. Ez pedig Gogol-tól Az orr és A köpönyeg.
Az első inkább ironikus, humoros, míg a második szomorúbb, drámai elbeszélés. De mindkettőben azonos az abszurditás, az orosz kisember problémája és maga az orosz nyomor, a hideg tél.

Szeretem ezeket a képtelen történeteket, hasonló még Franz Kafka Átváltozás regénye is.

Természetesen mindkét műnek van háttér jelentése, ez Gogol esetében a korabeli orosz társadalom, a bürokrácia és annak útvesztői.

Ha valaki szeretne magának vidám és meghökkentő 2 órát, akkor olvassa el ezt a két történetet.
A könyv jelenleg csak antikváriumból szerezhető be, de egy kötetben, aki pedig szeret tabletről, vagy laptopról olvasni, egy kis keresés után a neten is megleli őket.

Nyikolaj Vasziljevics Gogol (1809-1852)

Az (orosz) drámairodalom és a széppróza klasszikus alakja.
Ukrán nemesi családba született, édesanyja hamar meghalt.
Tanult ember lett belőle, foglalkoztatta a színészet, a zene és persze az írás.
Puskin volt mentora, akit nagyra tartott és segített írói karrierje elindításában.
Európában sok helyen megfordult, de végül Moszkvában élt, itt is halt meg.
Számos műve jelent meg, melyek a mai napig vendégei a színházaknak. Könyveit több száz nyelvre fordították le.

Műveit itt tudjátok böngészni: Wikipédia



A kép forrásai: www.behance.net

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sándor Anikó: Camino trilógia - Ajánló

Pár évvel ezelőtt, amikor még nem voltam se feleség, se barátnő, szerettem volna pár kérdésre megtalálni a választ, keresni önmagam, így el kezdtem készülni a magyar Caminóra, a Szent Jakab zarándokútra. Vezetéssel, kis csapattal és önállóan is végig járható, Budapestről a 0. km kőtől indul és Lébényben ér véget, 11 szakaszra bontva 226 km hosszú, az út a zarándokút jelképével, a sárga fésűkagylóval van felfestve és a séta során sok zarándokhely fogadja a betérőket. A zarándoklathoz ki lehet váltani egy útlevelet, melybe minden szakasz teljesítéséről a meghatározott zarándokhely pecsétet ad, így amikor a lébényi templomba megérkezik a vándor, ott bemutatva kap egy oklevelet. Ez a magyarországi út tovább megy Wolfstahl-ba és végül becsatlakozik a nagy El Camino útba, melynek végcélja Santiago de Compostela. Végül hirtelen megfordult velem a világ, nem mentem el az útra, de azóta is bakancslistán van és remélem egyszer majd eljutok. A férjem is tisztában van ezzel, így első, együtt t

Dragomán György: Máglya - ajánló

Dragomán György az egyik szívem csücske író, ráadásul kortárs, amit azért tartok fontosnak megemlíteni, mert velem történt már, hogy kortárs írótól számomra elvont, feldolgozhatatlan könyvet olvastam (egy darabig, amíg le nem tettem), persze kivételek mindig vannak. :) Egy vicces facebook játék alkalmával bukkantam rá az oldalára -  itt tudod lecsekkolni  - és végigböngészve bejegyzéseit nagyon megtetszettek írásai. Sokszor szemezget műveiből, mintegy ízelítőként, és milyen jól teszi, mert enélkül talán nem is olvastam volna a könyveit, amik egytől-egyig szenzációsak. (A Pusztítás könyvét idénre tartogatom.) Nagyon egyedi - most már írhatom azt, hogy - rá jellemző írás-, látásmódja van. Kedvenc regényem tőle a Máglya, ami nemhogy tőle a kedvencem, hanem az egyik eddig olvasott favoritom is. Három regénye: a Máglya, A fehér király és a Pusztítás könyve egy úgynevezett trilógia, amelyek nem kötődnek egymáshoz, 3 különálló mű, közös bennük, hogy a (román) kommunista diktatúrában játs

Babák, kisgyermekek, dalok, énekek, mondókák

Most, hogy nemsokára édesanya leszek, próbálok minél több információt összeszedni a témáról – ami eléggé lehetetlen vállalkozásnak tűnik ebben a hatalmas, zajos információs térben. Szerencsére nagyon sok mindent tanultam a 0-3 éves korosztályról az egyetemen, de ahogyan közeledik az időpont, hogy végre kezemben tarthassam a saját gyermekem, mégis egyre távolabb érzem ezt a tudást. A fennmaradó időben próbálom a legfontosabb morzsákat kigyűjteni, így újra kézbe vettem az egyetemi tankönyveimet. A legfontosabb a gondozáson kívül, hogy meséljünk a gyerekeknek, nekik ez alapvető szükséglet – mint nekünk a levegővétel. De amíg nagyon picik, addig jóformán énekelni, mondókázni tudunk nekik, így ezeket az énekkönyveket kerestem elő. Ajánlom egyébként nem csak iskolába járó anyukáknak, hanem otthoni felhasználásra is, hiszen a bölcsődében is ebből énekelnek a kisgyermeknevelők az apróknak. (Ha valaki érzi magában az erőt, furulyázni is el tudja ezeket a dalokat – mondjuk egy éves kortó