Ugrás a fő tartalomra

Ray Bradbury novellái - Ajánló

20-as éveim elején nagyon megtetszett a sci-fi irodalom, Aldous Huxley: Szép új világ és George Orwell: 1984 című regénye után keresgettem még több jövőben játszódó történetet.
Ekkor (már megint apukám segítségével) találtam rá Bradbury-re és olvastam el tőle először a Fahrenheit 451 regényét (aminek a filmváltozata is nagyon jó), majd a Marsbéli krónikákat - ami novelláskötet, majd pár év múlva az Agave Kiadó gondozásában sorra jelentek meg novelláskötetei. Nagyon jó minőségű fordításban, folyamatosan jutnak el Magyarországra, de van még jó pár történet, ami fordításra és kiadásra vár. Legutóbbi kötete, az Októberi Vidék tavaly jelent meg (2017).
Egyetlen szívfájdalmam a puha borító, de így legalább elérhető áron kapható...

Ajánlom a fenti könyveit is, de ebben az ajánlóban azokat a novellásköteteit szeretném bemutatni, amik ugyan tartalmaznak marsbéli történeteket, de nem csak ott játszódnak.
Ezek a könyvek olyanok, mint egy-egy hatalmas kincsesláda, tele vannak sok, színes, modern és klasszikus történettel, amikben van egy csipetnyi/nagy adag sci-fi is.

A történetek helyszínei Írország, Amerika, a Mars vagy más, távoli galaxisok bolygói.
Egy baljós árny a tenger felszínén, egy fehér, de mégis színes öltöny Dél-Amerikában éppen ugyanannyira le tudja kötni az olvasót, mint egy ír kocsmában való verekedés vagy egy csodás robot nagymama.
Minden novella egy rövid film, mely egyszer a távoli jövőben, majd 5 oldallal később egy idős, amerikai házaspár tornácos házának nappalijában játszódik.

Igazi egy nap alatt kiolvasható könyvek, egyszerűen nem lehet letenni őket.

Bradbury csodásan használja a tollát, a leírások, a szempillantás alatti csavaros helyzetek akár egy mondatban is megférnek egymással, nála nincs helye 20 szavas körmondatoknak, de irodalmi nyelvezete - köszönhetően a magyar fordításnak - olvasmányossá, élvezhetővé teszik könyveit.
Emellett pedig minden történet gondolkodásra készteti az embert, elmélázik egy-egy kifejezésen, ami tovább és tovább lendíti az oldalakon, így a teljes repertoáron is.

Aki szeretne elrugaszkodni a valóságtól és megismerni egy más világot, ne habozzon fellapozni műveit! És ami a legcsodásabb bennük, hogy ezeket az 50-es, 60-as években írta és még ma is időtállóak!!!

Ray Douglas Bradbury (1920-2012) amerikai író, a science-fiction egyik meghatározó, kiemelkedő alakja. 1950-től már aktívan publikált, utolsó éveiben is alkotott.
Több, mint 30 regényt és 600 novellát írt.

Magyar nyelven megjelent művei:

- Marsbéli krónikák, 1950
- Fahrenheit 451, 1953
- Gonosz lélek közeleg, 1962
- Holdkórosok temetője, 1990

- A tetovált ember, 1992
- Szép arany almáit a nap, 2010
- Gyógyír búskomorságra, 2011
- Az öröm masinériái, 2007
- A villamos testet énekelem, 2008
- Éjfél is elmúlt, 2009
- A Toynbee-átalakító, 2014
- Októberi vidék, 2017





Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Babák, kisgyermekek, dalok, énekek, mondókák

Most, hogy nemsokára édesanya leszek, próbálok minél több információt összeszedni a témáról – ami eléggé lehetetlen vállalkozásnak tűnik ebben a hatalmas, zajos információs térben. Szerencsére nagyon sok mindent tanultam a 0-3 éves korosztályról az egyetemen, de ahogyan közeledik az időpont, hogy végre kezemben tarthassam a saját gyermekem, mégis egyre távolabb érzem ezt a tudást. A fennmaradó időben próbálom a legfontosabb morzsákat kigyűjteni, így újra kézbe vettem az egyetemi tankönyveimet. A legfontosabb a gondozáson kívül, hogy meséljünk a gyerekeknek, nekik ez alapvető szükséglet – mint nekünk a levegővétel. De amíg nagyon picik, addig jóformán énekelni, mondókázni tudunk nekik, így ezeket az énekkönyveket kerestem elő. Ajánlom egyébként nem csak iskolába járó anyukáknak, hanem otthoni felhasználásra is, hiszen a bölcsődében is ebből énekelnek a kisgyermeknevelők az apróknak. (Ha valaki érzi magában az erőt, furulyázni is el tudja ezeket a dalokat – mondjuk egy éves kortó...

Sándor Anikó: Camino trilógia - Ajánló

Pár évvel ezelőtt, amikor még nem voltam se feleség, se barátnő, szerettem volna pár kérdésre megtalálni a választ, keresni önmagam, így el kezdtem készülni a magyar Caminóra, a Szent Jakab zarándokútra. Vezetéssel, kis csapattal és önállóan is végig járható, Budapestről a 0. km kőtől indul és Lébényben ér véget, 11 szakaszra bontva 226 km hosszú, az út a zarándokút jelképével, a sárga fésűkagylóval van felfestve és a séta során sok zarándokhely fogadja a betérőket. A zarándoklathoz ki lehet váltani egy útlevelet, melybe minden szakasz teljesítéséről a meghatározott zarándokhely pecsétet ad, így amikor a lébényi templomba megérkezik a vándor, ott bemutatva kap egy oklevelet. Ez a magyarországi út tovább megy Wolfstahl-ba és végül becsatlakozik a nagy El Camino útba, melynek végcélja Santiago de Compostela. Végül hirtelen megfordult velem a világ, nem mentem el az útra, de azóta is bakancslistán van és remélem egyszer majd eljutok. A férjem is tisztában van ezzel, így első, együtt t...

Üdvözlet

Kisiskolás koromban utáltam olvasni. Nem kötött le, unalmasnak tartottam, el sem tudtam képzelni mi lehet ebben annyira fantasztikus, amit a szüleim próbáltak elmondani róla. Pedig ők még ma is - és akkor is sokat olvastak, de mindhiába. Végül nagy nehezen, de megtört az unszimpátia és 16 éves koromban szerettem meg igazán a könyveket. Azóta rengeteget elolvastam. Kötelezőt, jót, rosszat - egy nap alatt, egy hét alatt vagy több év alatt - metrón, buszon, tengerparton, az ágyban. Az utóbbi három évben a tanulásra kellett fektetnem a hangsúlyt, tankönyveket, jegyzeteket forgattam - amik hasznosak és érdekes voltak ugyan - de mégiscsak hiányzott az igazi olvasás szeretete. 2017-ben részt vettem a Nagy könyv kihívásban, és év végére sikerült 11 könyvet kiolvasnom. Remélem idén ez a szám sokkal több lesz. Most végre visszakaptam a szabadidőm és élvezhetem a sok-sok regényt, novellát, történetet ami szembe jön velem és végre megválogathatom az ízlésemnek megfelelő darabokat. Ezen az ú...