Ugrás a fő tartalomra

A könyvtár

A minap olvastam egy cikket, hogy egyre többen járnak könyvtárba. (A cikkért ide kattints: http://hvg.hu/kultura/20180116_Vegre_egy_jo_hir_egyre_tobben_jarnak_konyvtarba )

Ez valóban örömhír, hiszen manapság már az is nagy szó, hogy olvasunk. Hát még a könyvtárba járás, az még nagyobb őskövületi klasszikusnak számít.

Régen nagyon sokat jártam könyvtárba. A szüleim írattak be kb. 6 éves koromban az utcánk végén lévőbe. Nagyon szerettem nézni, ahogyan Zsuzsa néni végzi a dolgát, és sokáig könyvtáros akartam lenni. A mai napig - ha eljutok - szeretek böngészni a sorok között, és kicsit megpihenni a csendben, a könyvillatban.

Emlékszem, hogy az első általános iskolában a legfelső emeleten volt a könyvtár és soha, senkit nem engedtek fel, így mindig felszöktünk a barátnőimmel és leskelődtünk a rácsok között befelé.
A második általánosban is a legfelső emeleten volt, de az volt a tantermünk, mert az osztályfőnökünk könyvtáros is volt. Sok osztálybulinak adott helyett az a szoba.
A harmadik általános suliban pedig hatalmas volt a könyvtár, ami a földszinten helyezkedett el és imádtunk bujkálni a sorok között.
Az egyetemen újra visszaszoktam a könyvtári szeánszokra, jóban lettem a könyvtáros tanárral is, és sok jó könyvet olvastam ki onnan.
A profi szint pedig az ELTE központi könyvtára volt, ami a filmekből is ismerős helyszín, a maga zöld asztali lámpáival, tele tanulókkal, síri csendbe burkolózott, gyönyörű és hatalmas olvasóterem kinézetével. Már a szék kihúzásánál is úgy néztek rám a többiek, mintha minimum ordítottam volna egyet. :)

Szerintem a könyvtárak bölcs, öreg és csendes szigetek a város forgatagában. Bármikor bemehetünk olvasni, az nem kerül pénzünkbe, de az éves tagság is kb. egy könyv árával vetekszik.

De nézzük, hogy milyen előnyei vannak ennek a szokásnak?

- az éves tagdíj egy új könyv ára, amiért annyit olvashatsz el, amennyit csak tudsz
- ha jóban vagy a könyvtárossal, akkor a késéseket nem veszi olyan szigorúan és az újdonságokat félreteszi neked
- számtalan ritka kiadást találhatsz, amit üzletben vagy akár antikváriumban sem
- ha el akarsz bújni a világ zaja elől, kötelezettségek nélkül bemehetsz
- ha sokáig böngészel, ráakadhatsz igazi kincsekre is
- az igazán jó krimik és romantikus filmek egy könyvtárban kezdődnek :)

Persze ez egyén függő, mindenki másért szeret odajárni.
Én csak ajánlani tudom, mert kizárólag hozzánk tesz valami újat!


Forrás: ELTE Egyetemi Könyvtár








Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sándor Anikó: Camino trilógia - Ajánló

Pár évvel ezelőtt, amikor még nem voltam se feleség, se barátnő, szerettem volna pár kérdésre megtalálni a választ, keresni önmagam, így el kezdtem készülni a magyar Caminóra, a Szent Jakab zarándokútra. Vezetéssel, kis csapattal és önállóan is végig járható, Budapestről a 0. km kőtől indul és Lébényben ér véget, 11 szakaszra bontva 226 km hosszú, az út a zarándokút jelképével, a sárga fésűkagylóval van felfestve és a séta során sok zarándokhely fogadja a betérőket. A zarándoklathoz ki lehet váltani egy útlevelet, melybe minden szakasz teljesítéséről a meghatározott zarándokhely pecsétet ad, így amikor a lébényi templomba megérkezik a vándor, ott bemutatva kap egy oklevelet. Ez a magyarországi út tovább megy Wolfstahl-ba és végül becsatlakozik a nagy El Camino útba, melynek végcélja Santiago de Compostela. Végül hirtelen megfordult velem a világ, nem mentem el az útra, de azóta is bakancslistán van és remélem egyszer majd eljutok. A férjem is tisztában van ezzel, így első, együtt t

Dragomán György: Máglya - ajánló

Dragomán György az egyik szívem csücske író, ráadásul kortárs, amit azért tartok fontosnak megemlíteni, mert velem történt már, hogy kortárs írótól számomra elvont, feldolgozhatatlan könyvet olvastam (egy darabig, amíg le nem tettem), persze kivételek mindig vannak. :) Egy vicces facebook játék alkalmával bukkantam rá az oldalára -  itt tudod lecsekkolni  - és végigböngészve bejegyzéseit nagyon megtetszettek írásai. Sokszor szemezget műveiből, mintegy ízelítőként, és milyen jól teszi, mert enélkül talán nem is olvastam volna a könyveit, amik egytől-egyig szenzációsak. (A Pusztítás könyvét idénre tartogatom.) Nagyon egyedi - most már írhatom azt, hogy - rá jellemző írás-, látásmódja van. Kedvenc regényem tőle a Máglya, ami nemhogy tőle a kedvencem, hanem az egyik eddig olvasott favoritom is. Három regénye: a Máglya, A fehér király és a Pusztítás könyve egy úgynevezett trilógia, amelyek nem kötődnek egymáshoz, 3 különálló mű, közös bennük, hogy a (román) kommunista diktatúrában játs

Gerlóczy Márton: Mikecs Anna: Altató - ajánló

Izgatottan, meglepődve kaptam fel a fejem, mikor azt olvastam, hogy Gerlóczy Márton nak új regénye jelenik meg. Olvastam tőle több könyvet is. Humoros, laza, egyenes, néhol nyers és cinikus írói stílusa merően megkülönbözteti őt a mai kortárs írók közül. De ezzel a művével teljesen más, új oldaláról ismertem meg. Benne van, ami „a Gerlóczy” és van benne még valami klasszikus, időtálló is, amivel igazán belopta magát a szívembe. Magával ragadó, csodás történet ez a családregény, mely az író családjáról, felmenőiről szól. A történetet Mikecs Anna meséli, az író nagymamájának – Jékely Mártának – első házasságából született lánya, aki 3,5 éves korában, vérhas következtében meghal. A központi alak Márta, akinek egész életén át kalauzol minket a regény, de ahhoz, hogy megértsük életútját, döntéseit azaz sorsát, vissza kell mennünk egészen Gerlóczy üknagymamájához (Terézia), dédnagymamájához (Ida), érintve Mártát és végül édesanyjához, Zsófiához. Ezen a szép ívű női ágon keresztül kapunk